Велосипед MONDRAKER FOXY 29" T-M, Black / Nimbus Grey / Flame Red (2023/2024)
Описание
Характеристики
| Год | 2023 |
| Цвет | Серый, Черный |
| Пол | Унисекс |
| Основные | |
| Вес | 15,6 кг |
| РАМА/ВИЛКА | |
| Вилка | Fox 36 29 Float GRIP EVOL Rhythm, 160mm, tapered steerer tube, Boost 15x110mm axle, offset 44mm. Settings: sweep adjust compression, low-speed rebound, air preload |
| Амортизатор | Fox Float DPS LV EVOL Performance, 205x62.5mm. Settings: rebound, 3-position compression adjustment (Open/Mid/Lock), air preload. Trunnion top mount, 22.2x10mm bottom bushings |
| РУЛЕВАЯ КОЛОНКА/ВЫНОС/РУЛЬ | |
| Рулевая колонка | ONOFF Saturn tapered for 1-1/8” to 1-1/2” head tube, ACB sealed bearings, top 41x30.2x7x45ºx45º, bottom 51.9x40x8x45ºx45º |
| Вынос | ONOFF Sulfur FG 30mm 0º, 6061 forged alloy, 31.8mm barbore |
| Руль | ONOFF Sulfur 1.0 double butted 6061 alloy, rise: 20mm, width: 800mm, 9º backsweep, 5º upsweep, 31.8mm barbore |
| ТОРМОЗА | |
| Передний тормоз | Sram G2 R, 4-piston caliper, Centerline 200mm IS 6 bolts one-piece rotor, steel-backed organic pads |
| Задний тормоз | Sram G2 R, 4-piston caliper, Centerline 180mm IS 6 bolts one-piece rotor, steel-backed organic pads |
| Тормозные ручки | Sram G2 R, tool-free reach adjust |
| ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ/ТРАНСМИССИЯ | |
| Каретка | Sram DUB BSA, sealed bearings, 73mm |
| Система шатунов | Sram SX Eagle, Boost, DUB axle, Direct Mount chain ring, S/M size: 170mm, L/XL size: 175mm |
| Кассета | Sram PG-1210, 11-50T, 12s |
| Ручки переключения (манетки) | Sram Trigger SX Eagle, 12s, X-Actuation 1:1 |
| Цепь | Sram SX Eagle, 12s, Powerlock |
| СЕДЛО / ПОДСЕДЕЛЬНЫЙ | |
| Подседельный штырь | ONOFF Pija dropper internal, diameter 31.6mm, S size: 405x95-125mm, M size 458x120-150mm, L size: 498x140-170mm, XL size: 498x140-170mm |
| Седло | SDG BEL-AIR 3.0, LPU foam, steel rails |
| КОЛЕСА | |
| Обода | e*thirteen LG1 Enduro, IW30 Hookless, 6069 Welded Aluminum, 30mm internal width, tubeless ready, 28 spokes |
| Покрышки | Maxxis Minion DHF 29x2.5 WT, tubeless ready, 3C MAXX TERRA compound, EXO+ protection, 120TPI, folding bead / Maxxis Aggressor 29x2.3, tubeless ready, dual compound, Exo protection, 60TPI, folding bead |
| Передняя втулка | e*thirteen Boost 15x110mm, triple-sealed, fully machined aluminum, IS 6 bolts |
| Задняя втулка | e*thirteen Boost 12x148mm, triple-sealed, fully machined aluminum w/6-degree engagement, IS 6 bolts, Shimano freehub |
| Спицы | e*thirteen custom Hive triple-butted black steel, alloy nipples, nipple washers |
| Размер колес | 29" |
| Размер рамы | M |
| Тип вилки | Воздушная |
| Ход вилки | 160 мм |
| Тип амортизатора | Воздушный |
| Ход амортизатора/Подвески | 150 мм |
| Грипсы | ONOFF Twin, 1lock-on, 135mm |
| Количество скоростей | 12 скоростей (1x12) |
| Переключатель задний | Sram SX Eagle, Type 3 roller bearing clutch, cage lock, long cage, 1x12s, X-actuation 1:1 |
| Тип тормозов | Дисковые гидравлические |
| Тип ниппеля | Presta |
| Серьга | Mondraker M068 |
| Рама | Foxy 29 6061 Alloy Stealth Evo, hydroformed tubing, Zero Suspension System, 150mm travel, Forward Geometry, one piece Monoblock upper link, Boost 12x148mm rear axle, 73mm BSA bottom bracket, dedicated 1x drivetrain design, telescopic seatpost internal routing, MAX capacity sealed bearings, ISCG 05 |
| Материал рамы | Алюминий |
| Диаметр подседельной трубы | 31,6 мм |
| Крепление переднего ротора | 6 болтов |
| Крепление заднего ротора | 6 болтов |
| Передняя звезда | 32T, steel, X-Sync 2 |
| Серия | Foxy |
| Назначение | All Mountain |
Задать вопрос
Задать вопрос
MONDRAKER — унікальні велосипеди, загартовані у світових титульних змаганнях, та електровелосипеди з технологіями та іноваціями із світу спорту.
