Велосипед MONDRAKER RAZE 29" T-M, Black / Dirty White (2023/2024)
Описание
Характеристики
| Год | 2023 |
| Цвет | Черный, Белый |
| Пол | Унисекс |
| Основные | |
| Вес | 15.9 кг |
| РАМА/ВИЛКА | |
| Вилка | Raze 29 6061 Alloy Stealth Evo, hydroformed tubing, Zero Suspension System, 130mm travel, Forward Geometry, one piece Monoblock upper link, Boost 12x148mm rear axle, tapered head tube, 73mm BSA bottom bracket, dedicated 1x drivetrain design, telescopic seatpost internal routing, MAX capacity sealed bearings, ISCG 05 |
| Амортизатор | Fox Float DPS LV EVOL Performance, 205x57.5mm. Settings: rebound, 3-position compression adjustment (Open/Mid/Lock), air preload. Trunnion top mount, 25x8mm bottom bushings |
| РУЛЕВАЯ КОЛОНКА/ВЫНОС/РУЛЬ | |
| Рулевая колонка | ONOFF Saturn tapered for 1-1/8” to 1-1/2” head tube, ACB sealed bearings, top 41x30.2x7x45ºx45º, bottom 51.9x40x8x45ºx45º |
| Вынос | ONOFF Sulfur FG 30mm 0º, 6061 forged alloy, 31.8mm barbore |
| Руль | ONOFF Sulfur 1.0 double butted 6061 alloy, rise: 20mm, width: 800mm, 9º backsweep, 5º upsweep, 31.8mm barbore |
| ТОРМОЗА | |
| Передний тормоз | Sram Level T, 2 piece caliper, Centerline 180mm IS 6 bolts one-piece rotor, steel-backed organic pad |
| Задний тормоз | Sram Level T, 2 piece caliper, Centerline 180mm IS 6 bolts one-piece rotor, steel-backed organic pad |
| Тормозные ручки | Sram Level T, Direct Link actuation, tooled reach adjust, lever pivot bushings |
| ПЕРЕКЛЮЧЕНИЕ/ТРАНСМИССИЯ | |
| Каретка | Sram DUB BSA, sealed bearings, 73mm |
| Система шатунов | Sram SX Eagle, Boost, DUB axle, Direct Mount chain ring, S/M size: 170mm, L/XL size: 175mm |
| Кассета | Sram PG-1210, 11-50T, 12s |
| Ручки переключения (манетки) | Sram Trigger SX Eagle, 12s, X-Actuation 1:1 |
| Цепь | Sram SX Eagle, 12s, Powerlock |
| СЕДЛО / ПОДСЕДЕЛЬНЫЙ | |
| Подседельный штырь | ONOFF Pija dropper internal, diameter 31.6mm, S size: 405x95-125mm, M size 458x120-150mm, L size: 498x140-170mm, XL size: 498x140-170mm |
| Седло | MDK series PU 2023 |
| КОЛЕСА | |
| Обода | MDK-EP1 29, 30mm internal width, tubeless ready, 32 spokes |
| Покрышки | Maxxis Dissector 29x2.4 WT, tubeless ready, 3C MAXX TERRA compound, EXO+ protection, 120TPI, folding bead / Maxxis Aggressor 29x2.3, tubeless ready, dual compound, Exo protection, 60TPI, folding bead |
| Передняя втулка | Formula DC711, Boost 15x110mm, sealed bearings, IS 6 bolts |
| Задняя втулка | Formula DHT148 Boost 12x148mm, sealed bearings, IS 6 bolts |
| Спицы | CN round stainless steel |
| Размер колес | 29" |
| Размер рамы | M |
| Тип вилки | Воздушная |
| Ход вилки | 130 мм |
| Тип амортизатора | Воздушный |
| Ход амортизатора/Подвески | 130 мм |
| Грипсы | ONOFF Twin, 1lock-on, 135mm |
| Количество скоростей | 12 скоростей (1x12) |
| Переключатель задний | Sram SX Eagle, Type 3 roller bearing clutch, cage lock, long cage, 1x12s, X-actuation 1:1 |
| Тип тормозов | Дисковые гидравлические |
| Тип ниппеля | Presta |
| Серьга | Sram UDH |
| Рама | Raze 29 6061 Alloy Stealth Evo, hydroformed tubing, Zero Suspension System, 130mm travel, Forward Geometry, one piece Monoblock upper link, Boost 12x148mm rear axle, tapered head tube, 73mm BSA bottom bracket, dedicated 1x drivetrain design, telescopic seatpost internal routing, MAX capacity sealed bearings, ISCG 05 |
| Материал рамы | Алюминий |
| Диаметр подседельной трубы | 31,6 мм |
| Крепление переднего ротора | 6 болтов |
| Крепление заднего ротора | 6 болтов |
| Передняя звезда | 32T, steel, X-Sync 2 |
| Серия | Raze |
| Назначение | Трейл |
Задать вопрос
Задать вопрос
MONDRAKER — унікальні велосипеди, загартовані у світових титульних змаганнях, та електровелосипеди з технологіями та іноваціями із світу спорту.
